با پایان یافتن کنکور، گویا بار سنگینی از روی دوشمان برداشته می شود. اگرچه راه زیادی تا رسیدن به هدفی که داشتیم نمانده است، ولی همین راه کم    انتخاب رشته زبان    مثال بارز فلفل نبین چه ریزه، است! چرا که اگر از ابتدا به راهی که آماده ایم فکر کنیم، اهمیت   انتخاب رشته زبان   برایمان بیش از پیش مشخص می شود. مرحله     انتخاب رشته زبان    از مهم ترین مراحل تحصیلی است.

   انتخاب رشته کنکور زبان   ، از جمله کنکورهایی است که هم متقاضیان رشته زبان های خارجی و هم متقاضیان سایر گروه ها مجاز به شرکت در آن هستند. به همین خاطر معمولاً داوطلبان سایر گروه ها، به عنوان راهی مجزا از راه اصلی در آن قدم می گذارند و چه بسا پس از مشخص شدن نتایج اولیه، راهشان را به سمت این گروه تغییر می دهند.  انتخاب رشته کنکور زبان

رشته های گزینش کشوری تنها در تعدادی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ارائه می شوند.

اما برای   انتخاب رشته کنکور زبان    اصولی چه نکاتی را بایستی مدنظر قرار دهیم؟

1- انواع رتبه بندی در کارنامه اولیه چیست؟

رتبه در منطقه

در   انتخاب رشته زبان   کل 3 منطقه توسط سازمان سنجش آموزش کشور تعریف می شود که شما در هنگام ثبت نام، به یکی از این مناطق تعلق خواهد گرفت. پس در واقع  رتبه در منطقه، رتبه ای است که در یکی از این سه منطقه کسب نموده اید.

اگر بخواهیم در این مورد مثالی بزنیم رتبه در منطقه اینگونه تعریف می شود: اگر در منطقه 3 رتبه 5915 کسب کرده باشید و تعداد کل افرادی که در منطقه 3 در آزمون شرکت کرده اند، 150.000 نفر باشد و 100.000 نفر به انتخاب رشته مجاز شده باشند، شما نفر 5915 از بین 100.000 نفر مجاز به انتخاب رشته در منطقه 3 هستید.

انتخاب رشته زبان

رتبه در سهمیه

رتبه های خانواده های شاهد، ایثارگر و رزمنده، به تعداد شرکت کنندگان در سهمیه ی مختص خود، در کارنامه اولیه درج می شود. برای مثال اگر رتبه کسب شده شما در سهمیه ایثارگر 100 و رتبه آخرین فرد مجاز به انتخاب رشته 1000 اعلام شده باشد، شما نفر 100 ام از 1000 نفر مجاز به   انتخاب رشته زبان   در سهمیه ایثارگری هستید.

رتبه کشوری

این رتبه وضعیت شما را درمیان تمامی داطلبان مجاز به   انتخاب رشته کنکور زبان    در گروه آزمایشی زبان در کل کشور نشان می دهد.

رتبه در زیرگروه

اگر کارنامه را به دقت مورد بررسی قرار دهید، متوجه خواهید شد که با توجه به ضرایب دروس امتحانی در هر گروه آزمایشی، چند زیرگروه تعریف می شود  و در واقع این ضرایب دروس امتحانی موجب تغییر در رتبه در زیرگروه می شوند.

2- اهمیت سهمیه در انتخاب رشته

سهمیه های مختلفی در کنکور سراسری تعریف می شوند که شامل سهمیه مناطق، رزمندگان، شاهد، جانبازان، ایثارگران، بهیاران، آموزگاران و ... است. در واقع یکی از سهمیه هایی که تأثیر زیادی در قبولی دارد، سهمیه مناطق است.

در    انتخاب رشته کنکور زبان   ، رتبه در سهمیه از رتبه کشوری اهمیت بیشتری خواهد داشت.

3-اهمیت ظرفیت پذیرش در رشته و دانشگاه

توزیع ظرفیت در آزمون سراسری متأثر از سهمیه ها و گزینش بومی است (البته به غیر از رشته هایی که به صورت خاص از داوطلبان برخی استان ها یا شهرستان ها پذیرش می نمایند)

انتخاب رشته کنکور زبان

4- بومی گزینی

حتماً مستحضر هستید که گزینش در رشته های تحصیلی مختلف به صورت قطبی، ناحیه ای، استانی و کشوری صورت می پذیرد. سازمان سنجش در برخی از رشته محل ها، به منظور رفع برخی از مشکلات، اقدام به بومی گزینی می نماید. در واقع علت اصلی این موضوع کاهش مهاجرت های درون کشوری و مشکلات ناشی از آن شامل اقامت، دوری از خانواده و ... است.

گزینش کشوری: این رشته ها تنها در تعدادی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ارائه می شود.

گزینش استانی: این رشته ها در اکثر استان ها گسترش داشته و به صورت بومی گزینش می شوند.

گزینش ناحیه ای: این رشته ها در چند استان مجاور تحت عنوان یک ناحیه بومی گسترش دارند.

گزینش قطبی: این رشته ها در چند ناحیه بومی مجاور گسترش دارند.

نواحی بومی

ردیفناحیه 1ناحیه 2ناحیه 3ناحیه 4ناحیه 5ناحیه 6ناحیه 7ناحیه 8ناحیه 9
1البرزآذربایجان شرقیاصفهانسیستان و بلوچستانبوشهرکردستانایلامخراسان رضویگلستان
2تهرانآذربایجان غربیچهارمحال و بختیاریکرمانفارسکرمانشاهخوزستانخراسان شمالیگیلان
3زنجاناردبیلیزد کهگیلویه و بویر احمدهمدانلرستانخراسان جنوبیمازندران
4سمنان   هرمزگان   
5قزوین        
6قم        
7مرکزی        

 

نواحی قطبی

ردیفقطب 1قطب 2قطب 3قطب 4قطب 5
1البرزخراسان جنوبیآذربایجان شرقیاصفهانبوشهر
2تهرانخراسان رضویآذربایجان غربیایلامفارس
3زنجانخراسان شمالیاردبیلچهارمحال و بختیاریکهگیلویه و بویر احمد
4سمنانسیستان و بلوچستانکردستانخوزستانهرمزگان
5قزوینکرمانکرمانشاهلرستان 
6قم همدانیزد 
7گلستان    
8گیلان    
9مازندران    
10مرکزی    

انتخاب رشته کنکور ، انتخاب رشته ریاضی ، انتخاب رشته تجربی ، انتخاب رشته هنر ، انتخاب رشته انسانی ، انتخاب رشته زبان ، خرید خدمت ، خرید سربازی ، مشاوره خانواده ، نتایج کنکور ، نتایج نمونه دولتی  ، پاسخ نامه کنکور زبان 97 ، مدیریت استرس قبل از کنکور ، پاسخ نامه کنکور تجربی 97 ، پاسخ نامه کنکور هنر 97 ، تخمین رتبه کنکور 97 ، پاسخ نامه کنکور انسانی 97 ، نکات بعد از کنکور 97 ، نقش والدین در کنکور فرزندان ، دکتری بدون آزمون ، دکتری بدون کنکور ، کارشناسی بدون کنکور ، ثبت نام کارشناسی بدون کنکور پیام نور ، رشته های کارشناسی پیام نور بدون کنکور ، ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد ، ارشد بدون کنکور